baner angina

menu

Angina menu

menu

Inne choroby zakaźne

menu

Reklama


Prywatność:

Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.
Dowiedz się więcej...

kartki

Angina ropna

Na liście najczęściej spotykanych chorób zaraz po przeziębieniu i grypie znajduje się angina ropna – choroba zakaźna wywoływana przez bakterie paciorkowca i niektóre wirusy. Atakuje migdałki i gardło, przybierając postać ostrego zapalenia w tych miejscach. Charakteryzuje się ostrym przebiegiem. Jest to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową –często nie jesteśmy w stanie uniknąć infekcji jeśli osobę chorą spotkamy w miejscu publicznym – np. zatłoczonym autobusie. Z tego też powodu na anginę bardzo często chorują dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Objawy anginy ropnej

Oznakami procesu chorobowego rozwijającego się w organizmie są:

  • wysoka, dochodząca do nawet 40 stopni gorączka
  • silny ból gardła, przy którym często nawet połykanie śliny sprawia problem
  • bóle głowy, bóle kostne i dreszcze
  • utrata apetytu
  • wywołane powiększeniem migdałków i węzłów chłonnych problemy z oddychaniem
  • możliwe bóle brzucha i wymioty

Angina ropna rozwija się bardzo szybko, czasem wystarczy nawet kilka godzin. Nie ma możliwości domowego leczenia anginy ropnej, po pojawieniu się objawów choroby należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Leczenie

W leczeniu anginy ropnej stosuje się kurację antybiotykami. Ich stosowanie powoduje zniknięcie zewnętrznych oznak choroby w czasie trzech do pięciu dni. Antybiotyku nie powinno się jednak odstawiać w momencie kiedy poczujemy się lepiej, zawsze należy przyjąć wszystkie zalecone przez lekarza dawki. Zakończenie kuracji przez upływem zaleconego czasu może skutkować poważnymi powikłaniami. Możliwe też, że w organizmie pozostaną żywe drobnoustroje, które uodpornią się na zastosowany lek co może w przyszłości utrudnić leczenie choroby. W trakcie kuracji należy zostać w domu, dużo wypoczywać i stosować lekkostrawną dietę. Wspomagająco stosuje się leki obniżające temperaturę. W przypadkach kiedy choroba często powraca, szczególnie u dzieci zapobiegawczo przeprowadza się zabieg usunięcia migdałków.

Powikłania

Przerwanie leczenia anginy ropnej w nieodpowiednim momencie może skutkować wystąpieniem niepożądanych efektów w postaci powikłań pochorobowych. Najpoważniejsze z nich to:

  • zapalenie kłębuszków nerkowych
  • zapalenia w obrębie zatok przynosowych, ucha, płuc
  • zapalenie opon mózgowych

Unikanie nawrotów choroby

Mając na celu uniknięcie choroby należy zwracać uwagę na to aby nasz strój był zawsze odpowiednio dobrany do pogody. Choroba najczęściej atakuje wiosną i jesienią, kiedy pogoda jest zmienna, a w ciągu dnia obserwujemy duże wahania temperatury. Wychłodzenie organizmu, spowodowane niewłaściwym strojem obniża naszą odporność i ułatwia bakteriom atak. Warto też pamiętać o oddychaniu przez nos, którego zadaniem jest oczyszczenie powietrza z drobnoustrojów, kiedy oddychamy ustami docierają one prosto do naszego gardła nie napotykając żadnej przeszkody.