

Angina menu

Inne choroby zakaźne

Reklama
Prywatność:
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.
Dowiedz się więcej...

Kiedy przeziębienie staje się groźne
Istnieje ponad 200 wirusów wywołujących infekcje grypopodobne. Katar, kaszel, osłabienie – objawy te są uciążliwe, ale przeziębienie nie jest uznawane za groźną chorobę. Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż tydzień, należy skontaktować się z lekarzem.
Jak rozpoznać przeziębienie?
Przeziębienie najczęściej zaczyna się od kataru, dlatego niezbędne są skuteczne leki na katar. Czasem to wystarczy, aby szybko wrócić do zdrowia, lecz nie zawsze. Niektóre infekcje rozwijają się dalej i wkrótce pojawia się ból gardła, kaszel, stan podgorączkowy oraz ogólne osłabienie. Przeziębienie powinno się „wyleżeć”, dlatego najlepiej, aby osoba chora pozostała w domu przez kilka dni. Infekcja trwa od 4 do 7 dni i po tym czasie organizm wraca do zdrowia. Jednak nie zawsze tak jest i czasem zwykłe przeziębienie może stać się groźne dla zdrowia, a nawet życia.
Przeziębienie a inne choroby
W przypadku, gdy objawy pomimo leczenia utrzymują się dłużej niż tydzień lub pojawiają się kolejne, niezbędna jest wizyta u lekarza. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, u których przeziębienie często mylone jest ze znacznie groźniejszą grypą. Jakie choroby mogą kryć się pod zwyczajnym przeziębieniem? Najczęściej jest to:
-
grypa – ma znacznie gwałtowniejszy przebieg od przeziębienia i zaczyna się o wiele szybciej. Chory ma wysoką gorączkę, bóle stawów i mięśni, dzieci mogą mieć drgawki, wymioty i rozwolnienie. Zlekceważona grypa może przekształcić się w zapalenie płuc, oskrzeli, zatok, a nawet serca lub mózgu,
-
mononukleoza – daje podobne objawy jak przeziębienie, przy czym najbardziej dokuczliwy jest ból gardła. Nasila się on z upływem dni, a ze spuchniętych migdałków zaczyna wydzielać się żółtawa ropa. Cechą charakterystyczną mononukleozy są powiększone węzły chłonne oraz ból twarzy i szyi, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pełna gama objawów obejmuje również powiększenie śledziony i wątroby, a następnie pojawienie się wysypki na całym ciele. Choroby nie leczy się, ale należy pozostać w domu do ustąpienia objawów – może to trwać nawet 2-3 tygodnie. „Przechodzenie” mononukleozy może doprowadzić do bardzo groźnych powikłań ,takich jak zapalenie osierdzia, wątroby czy nerwów, a nawet pęknięcie śledziony,
-
zapalenie zatok – zwykłe przeziębienie może szybko przerodzić się w ostre, a następnie przewlekłe zapalenie zatok. Objawy są bardzo podobne, ale zapalenie zatok trwa znacznie dłużej i wymaga zastosowania antybiotykoterapii,
-
alergia i astma – objawy przypominają przeziębienie, ale nie pojawia się gorączka. Wówczas niezbędna jest wizyta u alergologa i wykonanie testów oraz spirometrii. Wówczas można dobrać odpowiednie leki. Nieleczona astma może skończyć się śmiercią.