

Angina menu

Inne choroby zakaźne

Reklama
Prywatność:
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.
Dowiedz się więcej...

Leczenie anginy
Z reguły sposób leczenia jest uzależniony od rodzaju anginy oraz przyczyny jej powstania. Należy jednak pamiętać o możliwym odizolowaniu chorego oraz o dostarczaniu mu dużej ilości płynów. Ogólnie można powiedzieć, iż jedynym skutecznym leczeniem anginy jest podanie antybiotyku, czyli antybiotykoterapia. Jednak o tym jaki antybiotyk możliwy jest do zastosowania decyduje lekarz, po badaniu chorego i rozpoznaniu rodzaju anginy. W przypadku, gdy za rozwój anginy opowiadają paciorkowce (oraz w anginie Plauta - Vincenta), stosuje się penicylinę (przez 10 dni) lub erytromycynę (u osób uczulonych na penicylinę), by zapobiec powikłaniom. W anginach o innej etiologii leczenie jest uzależnione od wyników posiewu oraz antybiogramu. Przykładowo w anginie Ludwiga nierzadko wymagane jest nacięcie oraz drenaż ogniska ropnego. Niezależnie jednak od rodzaju anginy i przyjmowanego antybiotyku, niezbędne jest kilkudniowe leżenie w łóżku, co może przyczynić się do uniknięcia późniejszych powikłań.
Przy zachorowaniu na anginę występuje wysoka temperatura, która bardzo obciąża układ krążenia, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby krążenia. Dlatego też należy wówczas przyjmować, takie leki jak aspiryna i paracetamol, na obniżenie temperatury.
Medycyna niekonwencjonalna wobec anginy
W przypadku występowania pierwszych objawów anginy należy ograniczyć lub absolutnie nie spożywać:
- Słodyczy oraz produktów słodzonych cukrem – również napojów, aby podwyższyć swoją odporność
- Wypieków z białej mąki
- Chipsów oraz Fast Foodów
- Alkoholu
- Kawy oraz herbaty
Zaleca się natomiast spożywać:
- Płyny – a zwłaszcza płyny na bazie wody filtrowanej
- Herbatki ziołowe oraz rozcieńczone i niskosłodzone soki owocowe
- Buliony
- Ciepłą wodę z witaminą C w proszku, sokiem z cytryny, czosnkiem, imbirem oraz niewielką ilością miodu
Ponadto powinniśmy:
- W razie zaostrzenia choroby zażywać witaminę A, C, E oraz zespół witaminy B
- Zwiększyć spożycie selenu oraz cynku
- Ssać tabletki z glutaminianem cynku (3 - 4 dziennie)
- Po odbyciu kuracji antybiotykowej zażywać kapsułki z acidofilami oraz szczepami z czynnikiem bifidus (2 razy dziennie przez okres 6 tygodni).
Ziołowe metody walki z anginą:
- Napar z roztartych liści szałwii należy zaparzyć, a następnie ostudzonym płukać gardło. Płyn ten można również pić. W razie nieznośnego bólu gardła można zrobić okład z gazy nasączonej naparem.
- Równie skuteczny może się okazać okład z posiekanej drobno cebuli zawiniętej w szmatkę lnianą.
- Obolałe gardło może w skuteczny sposób złagodzić rozcieńczony ekstrakt z tymianku - do płukania gardła, bądź do picia w formie herbatki.
- Gardło możemy płukać również rozcieńczoną nalewką propolisową.
- Kolejnym sposobem na odkażenie gardła jest płyn z rozcieńczonego olejku z drzewa herbacianego z dodatkiem soli lub ciepła woda z 2 szczyptami sproszkowanej kurkumy oraz odrobiną soli.
Złagodzenie przebiegu
Chory nie powinien opuszczać ciepłych pomieszczeń. Należy pozostać w łóżku oraz przyjmować tylko miękkie bądź płynne pokarmy oraz pić dużą ilość płynów, z wykluczeniem soków owocowych, gdyż mogą one podrażniać gardło. Dodatkowo ulgę przynosi często chłodne mleko.
Czytaj również: Domowe sposoby leczenia anginy.