baner angina

menu

Angina menu

menu

Inne choroby zakaźne

menu

Reklama


Prywatność:

Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.
Dowiedz się więcej...

kartki

Powikłania anginy

Angina, która nie jest do końca wyleczona lub brak podporządkowania pacjenta do zaleceń lekarza, nie zawsze oznaczają występowanie powikłań miejscowych i ogólnych, jednak znacznie zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Do powikłań miejscowych zaliczyć można pojawienie się ropienia około migdałkowego, który może rozwijać się zazwyczaj w czwartym lub piątym dniu choroby. Objawia się on silnym bólem, najczęściej jest to jednostronny ból, który promieniuje do ucha, z występującym również szczękościskiem. Ropień, który nie zostanie wyleczony może być przyczyną szerzenia się procesu zapalnego, aż do struktur wewnątrzczaszkowych, co może spowodować zagrożenie życia chorego. Mówiąc o powikłaniach ogólnych mamy tutaj na myśli zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia stawów, nerek i skóry.

Infekcje oraz urazy mogą przyczynić się do powstawania szczególnej odmiany anginy – nazywanej anginą Plauta – Vincenta. Charakteryzuje się ona owrzodzeniami pokrytymi wysiekami, czyli płynem tworzącym się podczas zapaleń oraz zbierającym się w przestrzeniach śródmiąższowych tkanek (nazywane wrzodami rzekomobłoniastymi). W tym przypadku zmiany wrzodowe występują w obszarze gardła, jamy ustnej, a także dziąseł.

Ponadto angina może spowodować:

  • Ostre zapalenie ucha środkowego
  • Naciek i ropień około migdałkowy
  • Ropowice przestrzeni przygardłowej
  • Zakażenie środkowych oraz dolnych dróg oddechowych
  • Zapalenie wsierdzia oraz mięśnia sercowego
  • Ostre zapalenie nerek
  • Ostry rzut gorączki reumatycznej

Powikłania występujące po anginie często są bardzo poważne, a mogą pojawić się dopiero po odległym czasie od przebytej choroby.

Trzeba, więc pamiętać, że nie wolno lekceważyć anginy. Należy wyleczyć ją do końca, według zaleceń lekarza. Biorąc pod uwagę to, że angina jest bardzo poważną chorobą, wskazane jest, po przebytej chorobie, wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, aby mieć pewność, że nie doszło do żadnych powikłań.