

Angina menu

Inne choroby zakaźne

Reklama
Prywatność:
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.
Dowiedz się więcej...

Rodzaje anginy
Angina brzuszna
Angina brzuszna występuje również pod nazwą claudicatio angina, z powodu powiązania bólu z konsumpcją, podobnie jak w przypadku przewlekłego niedokrwienia kończyn, gdy ból pojawia się w trakcie wysiłku. Ten rodzaj anginy objawia się ostrym i gwałtownym bólem brzucha występującym nawet przez kilka godzin po zjedzeniu posiłku. Angina brzuszna spowodowana jest częściową niedrożnością naczyń krezkowych, które znajdują się w jelicie i odpowiedzialne są za jego dokrwienie. Występuje w chwilach zwiększonego zużycia tlenu przez jelita (np. po posiłku). Skutkuje ono niedokrwieniem jelita, a w konsekwencji przewlekłym bólem. Nieprzyjemności związane z jedzeniem mogą spowodować ograniczenie ilości bądź częstotliwości posiłków, a w konsekwencji utratę masy ciała. Podczas nasilonego ataku bólu mogą występować: biegunka lub zaparcia, nudności oraz wymioty. Niedokrwienie jelita może spowodować zespół złego wchłaniania.
Przyczyny występowania:
- Płytki miażdżycowe, które zmniejszają przepływ krwi.
- Ucisk spowodowany rozwojem mas brzucha, wokół naczyń.
- Przyczyny hemodynamiczne (np. niedociśnienie tętnicze).
Wzmożone ryzyko zachorowań występuje u:
- Palaczy
- Cukrzyków
- Osób starszych
- Osób z nadwagą oraz otyłością
- Osób cierpiących na nadciśnienie
- Osób chorych na hipercholesterolemie
Dokładne rozpoznanie następuje poprzez arterografię, dzięki której możliwe jest określenie lokalizacji oraz rozległości zmian. Niedrożność usuwana jest poprzez zabieg chirurgiczny.
Angina objawowa
Angina objawowa – występują zmiany w gardle oraz jamie ustnej. W początkowym okresie mogą przypominać anginę samoistną.
Angina opryszczkowa
Angina opryszczkowa jest infekcją gardła spowodowaną wirusem Coxsackie z grupy A. Jej nazwa pochodzi od wirusa opryszczki, który pierwotnie uważano za przyczynę występowania tej choroby. Choroba ta występuje najczęściej w wieku dziecięcym, rzadziej u dorosłych. W początkowym etapie choroby nie wiąże się z żadnymi objawami lub występuje jako niecharakterystyczne wirusowe choroby gorączkowe.
Charakterystyczne objawy to:
- Nagła gorączka dochodząca do 40 °C
- Rozdrażnienie
- Bóle gardła
- Bóle mięśniowe
- Problemy z przełykaniem, a w konsekwencji utrata apetytu
- Rzadziej wymioty
- Zaczerwieniona oraz pokryta pęcherzykami błona śluzowa gardła (pęcherzyki te stopniowo pękają pozostawiając białe owrzodzenia)
Choroba ta trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni i z reguły ma łagodny przebieg. Jednak w niektórych przypadkach może występować cyklicznie. Metody lecznicze w tym przypadku to leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne, a także środki dezynfekcyjne do jamy ustnej. W przypadku przedłużającej się choroby należy wdrożyć leczenie antybiotykami, które zapobiegają powstawaniu kolejnej infekcji pochodzenia bakteryjnego. Przebycie tej choroby pozostawia trwałą odporność.
Angina paciorkowcowa
Angina paciorkowcowa jest jedną z najczęściej występujących odmian (stanowi 1/4 wszystkich zachorowań na tą chorobę). Występuje zazwyczaj powyżej 4 roku życia.
Objawy:
- Postać anginy rumieniowo – wysiękowej
- Bóle gardła oraz głowy
- Gorączka
- Nudności oraz wymioty
Najczęściej stosowaną metodą leczenia jest penicylina, zaś u osób, u których występuje uczulenie na ten lek – erytromycyna.
Angina z patologicznym obrazem krwi
Angina z patologicznym obrazem krwi charakteryzuje się przewagą komórek jednojądrowych lub zmniejszeniem we krwi liczby bezwzględnej leukocytów przy niezmienionej liczbie krwinek czerwonych (angina agranulocytowa).