baner angina

menu

Angina menu

menu

Inne choroby zakaźne

menu

Reklama


Prywatność:

Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.
Dowiedz się więcej...

kartki

Podwyższone ryzyko zachorowań na anginę

Angina jest to choroba zakaźna, która głównie przenoszona jest drogą kropelkową. Do grupy, która w szczególności narażona jest na zachorowanie na tę chorobę zalicza sie dzieci. Niemal każde dziecko, chociaż raz w życiu choruje na anginę. Głównie chorują dzieci między czwartym a siódmym rokiem życie. U dorosłych występuje ona rzadziej i jest spowodowana wrażliwością na działanie wirusa. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zachorowania można zaliczyć między innymi:

  • Kontakt z osobą, która jest zarażona
  • Niedostateczną higienę osobistą

Z powyższego wynika, iż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zarażenia się anginą. Jesteśmy tak naprawdę narażeni na zachorowanie w każdym miejscu, w pracy, w szkole, w urzędach, dusznych pomieszczeniach, dużych skupiskach ludzi. Do zarażenia się anginą może również dojść poprzez dotyk, wystarczy korzystać z rzeczy, z których uprzednio korzystał chory, np. klawiatura komputerowa, czy telefon. Wówczas na naszych dłoniach znajduje się bardzo dużo bakterii i po dotknięciu dłońmi nosa lub ust następuje zakażenie. Anginą można się zdecydowanie łatwiej zarazić, gdy jesteśmy przemęczeni fizycznie i psychicznie, nasz organizm ma słabszą odporność, jesteśmy osłabieni z powodu innych chorób, źle się odżywiamy, niewystarczająco ciepło się ubieramy.

Angina to jedna z najczęściej spotykanych chorób. Statystycznie jest to 1–2% przypadków wśród wszystkich chorób, jest to bardzo duża liczba. W Polsce szacuje się, że ok. 25 mln zwolnień L-4 dostarczanych jest do zakładów pracy, z czego 0,5 mln spowodowanych jest zachorowaniem na anginę.

Jak już wcześniej było wspomniane angina jest to choroba, która może występować w każdym wieku, jednak najczęściej zdiagnozowana zostaje wśród dzieci i młodzieży. Angina przenoszona jest drogą kropelkową. Jej przyczyny są bardzo złożone i zarażenie może pochodzić z różnych źródeł.