baner angina

menu

Angina menu

menu

Inne choroby zakaźne

menu

Reklama


Prywatność:

Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.
Dowiedz się więcej...

kartki

Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli (www.zapalenieoskrzeli.com.pl) to infekcja dolnych dróg oddechowych, którą powodują wirusy i bakterie. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu tego typu dolegliwości są: osłabienie organizmu (np. przebytą chorobą), wyziębienie, podrażnienie dróg oddechowych dymem, pyłem i oparami.

Opis choroby

Zapalenie oskrzeli, nazywane czasem zapaleniem miąższu płucnego, jest chorobą, która najczęściej pojawia się jako powikłanie po grypie. Zazwyczaj atakuje dzieci do lat dwóch, ponieważ mają one niewykształcony do końca układ immunologiczny oraz osoby starsze i osłabione. Wysyp zachorowań na zapalenie oskrzeli ma miejsce głównie wiosną i jesienią.

Wyróżnia się dwa typy zapalenia oskrzeli:

  • ostre zapalenie oskrzeli, zwane infekcyjnym – ma miejsce wtedy, kiedy przyczyną zachorowania były wirusy bądź bakterie, trwa maksymalnie trzy tygodnie,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli, zwane nieinfekcyjnym, spowodowane przez długotrwałe podrażnianie błony śluzowej (np. dymem czy pyłem).

Charakterystyczne objawy

Objawy zapalenia płuc są podobne jak w przypadku przeziębienia, grypy czy astmy. Najczęściej u chorego występuje: gorączka, osłabienie, ból mięśni, stawów i głowy, suchy kaszel, zmieniający się w mokry i połączony z odkrztuszaniem wydzieliny, duszności, problemy z oddychaniem, świszczący oddech, złe samopoczucie, czasem katar.

Zapalenie oskrzeli diagnozuje lekarz pierwszego kontaktu. Po rozpoznaniu objawów i osłuchaniu pacjenta podejmuje on decyzję o sposobie leczenia. Najbezpieczniejsze jest leczenie domowe, polegające na wypoczywaniu w domu, wygrzewaniu organizmu i zbijaniu gorączki. Połączyć je można z inhalacjami ułatwiającymi oddychanie, przyjmowaniem leków rozrzedzających wydzielinę i rozszerzających oskrzela. Jeśli taki leczenie nie pomaga, lekarz przepisuje choremu antybiotyki albo kieruje go do szpitala.

Powikłania

Nie można zlekceważyć zapalenia oskrzeli. Wydaje się, że nie jest to groźna dolegliwość, jednak nieleczona może pociągnąć za sobą groźne dla zdrowia konsekwencje. Zmęczony i osłabiony organizm bardzo łatwo bowiem może zapaść na dużo poważniejsze stany chorobowe. Do najgroźniejszych chorób, w które może przerodzić się zapalenie oskrzeli, jest zapalenie i rozedma płuc, obturacyjna choroba płuc czy astma.

Zaniedbanie leczenia zapalenia oskrzeli może doprowadzić do poważnych konsekwencji szczególnie u dzieci i osób starszych. By nie doprowadzić do zagrożenia życia należy niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych objawów zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zaleci niezbędne badania i poprowadzi kurację.